Porównanie chwilówek 2017

Co to jest pieniądz depozytowy?

| 22 marca 2013

Rozwój banków i handlu miał swoje konsekwencje. Zaczęło korzystać na tym nie tylko państwo, ale także i my, zwyczajni ludzie i potencjalni klienci instytucji finansowych. Wcześniej nawet nie słyszano o czymś takim, jak karty płatnicze czy kredyty, obecnie jest to norma i coś zupełnie zwyczajnego.

Rozwój banków przyczynił się również do powstania tak zwanego pieniądza depozytowego. Potocznie mówi się, że ten środek pieniężny jest jedynie symboliczny, ponieważ przy jego wykorzystaniu dokonuje się tylko i wyłącznie operacji bezgotówkowych. Oznacza to, że nie wymagają one bezpośredniego kontaktu z monetami i banknotami, większość może załatwić instytucja finansowa.

Pieniądz depozytowy przyjmuje postać zapisu na różnego rodzaju rachunkach bankowych. Mogą to być tradycyjne konta, rachunki oszczędnościowe albo też debetowe. Te zapisy mają ogromne znaczenie. Z jednej strony stanowią poświadczenie, że klient jest posiadaczem rachunku, co oznacza jednocześnie, że współpracuje z bankiem. Ten natomiast zobowiązuje się, że w dowolnym momencie wypłaci swojemu klientowi określone środki finansowe, na jego żądanie. Jeżeli chodzi o rachunku, możemy wyróżnić dwa ich rodzaje. Niektóre z nich, takie na przykład jak zwyczajne konta działają na prośbę ludzi, którzy współpracują z bankiem. Bez względu na to, kiedy pojawią się w okienku, mają prawo do otrzymania części bądź też całości swojego kapitału. Istnieją jeszcze tak zwane rachunki terminowe, trzeba wśród nich wyróżnić lokaty. Bank podpisuje z klientem umowę , a ten zobowiązuje się, że wypłaci pieniądze dopiero wtedy, gdy minie pewien okres czasu. Dzięki temu otrzyma spore odsetki, natomiast bank będzie mógł dowolnie dysponować środkami.

Pieniądz depozytowy staje się coraz bardziej popularny, co zawdzięczamy przede wszystkim skutecznej polityce banku.

Znaczniki:

Kategoria: Finanse

Informacja o Autorze (Profil Autora)

Możliwość komentowania została wyłączona